Rozpoznej užitečnou kritiku

17. srpna 2013 v 17:38 | Ecritte |  typy začínajícího psavce


Snem každého dobrého blogera je zpětná vazba. Každý touží vědět, co si o jeho "talentu" pro psaní příběhů myslí ostatní. Vybízejí, aby návštěvníci okomentovali povídku, jelikož toužíte vědět, jak se jim bude líbit. Ale co když se návštěvníkům líbit nebude?


Existují dva základní typy kritiky dobrou a špatnou. Mnoho lidí to bere tak, že kladná kritika je dobrá kritika a naopak. Zvláště začínající autoři kamenují koghokoliv, kdo se jim znechutí křivým slůvkem. Kdo stále nepochopil, jak se tedy má kritika rozdělovat a jak má rozdělení pochopit, tak si ujasněte toto dobrá kritika = přínosná kritika, špatná kritika = nepřínosná.

"Hezúúúúúú! MucQ!"
Tak toto se vídá docela často. Pod nějakým článkem, ať je to kresba, nebo povídka, se objeví: "Jé hezúúúú!" někdy jen: "hezúúúú!"
Úplně mě polije horko, když pod tím vidím reakci autora komentovaného článku, jterý moc děkuje za tak kladnou kritiku. Ne! Není za co děkovat. Ta osoba, co vám napsala něco tak na nervy lezoucího jako je "hezúúú" vám nepomohla, vlastně ten komentář je zbytečný. Ano, asi si říkáte proč? Proč zahodit tak dobrý komentář, ale ujasněme si jedno. Já a snad i vy chcete slyšet co je špatně, co se lidem líbí, jejich názor a ne hezúúú, které autor komentáře píše na každej blog, pod každej článek, kterej mu padne pod ruku. Uvědomte si, že v tomto případěš vám chce komentující polichotit ego, aby jste se namáhali a klikli na jeho blog, v ještě lepším případě nechali pod jedním z jeho článků komentář.

"Blbost!"
Ano i tento komentář je blbost. Jak už jsem výše zmínila, pokaď si někdo dal práci s tím, že váš článek, vaše dílko přečetl, tak když k tomu má nějaké námitky ať pro vás přívětivé či nikoliv, zmůže se na víc, než na párslovné odbití.


Pro každého začínajícího autora je velice důležité, aby jeho okolí k němu bylo naprosto upřímné. Nikomu nepomůže, když ho jeho kamarádi či známí budou zahrnovat lichotkami, jak je skvělí a jak mu to de. Ne! akorát dotyčný získá milnou představou, s kterou vykročí do života a bude za úplného hlupáka, jelikož ti, kterým není nic do toho, že se doyčný bude trápit mu to vše vmetou do obličeje a to je velice nepříjemné probuzení.
Neupínejte se na jednoslovné či párslovné komentáře, i když můžou být upřímné, ale vám to nic nedá, pokaď někdo má názor na přečtený článek, zanechá vám tam alespoň nějakou rozvitou větičku.
Ale zase nezapomínejte, že lidé nejsou vždy fér a tak když se někdo vysloví k vašemu dílku hulvátsky a při kritizování použije velice silná a nadmíru nevhodná slova, mávněte nad tím rukou, nechte odplatu odplatou a komentář si klidně smažte.

Co z toho vyplývá? ne každý, kdo vám napíše negativní kritiku je závistiví sobec, kterého nikdo nemá rád. Někdy je negativní kritika pro vás lepší, než jakkákoliv jiná. Nezapomínejte, že musíte mít zdravé sebevědomí a když ho máte můžete vznést objektivní názor i na svá díla. Pokuď vám někdo něco vytkne, poděkujte mu, jelikož vám odkryl další chybičku mezi mnoha a snaží se, abyjste se té chybičky příště vyvarovali.
Nikdo není dokonalý, ani vaše dílko ne a tak si přiznejte, že to neni tak dobrý, jakmile si toto uvědomíte, jakvile si uvědomíte své kvality, ale i chyby, sami od sebe rozpoznáte objektivní kritiku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gréti Gréti | Web | 22. srpna 2013 v 15:57 | Reagovat

Myslím, že nie je nič zlého, ak niekto povie len že krásne alebo úžasné (osobne to často používam pri dielach, ku ktorým jednoducho nie je čo viac dodať, vtedy keď mi to jednoducho vyrazí dych a nenachádzam lepšieho slova ktoré by to vystihlo :D) a myslí to úprimne.
Inak však s tebou musím plne súhlasiť.
Niet nad to, keď niekto napíše "zmyselný" komentár...  
Blbosť? Podobné komentáre sú história sama o sebe... Tý čo dokážu dať toto slovo do samostatného komentáru sú buď obmedzenci s veľmi obmedzenou slovnou zásobou alebo závidia. Lebo ak sa niekomu niečo nepáči, tak by mal vedieť aj dôvod (rozpísať to vo vetách) a nie capnúť slovo, ktoré takto samé nič nehovorí (okrem toho, že sa v tom dá vyčítať inteligencia danej osoby...).
Falošné alebo blbé komentáre sú dobré len na zbytoččné a surové vraždenie času (či už pre toho kto ho píše, alebo pre toho kto to číta)...

Osobne sa napríklad často stretávam aj s ľuďmi, ktorý letmo preletia text a potom sa tvária že sa im to páčilo, i keď ani netušia o čo ide -_-...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama