Mladý autor dobrý autor?

13. srpna 2013 v 13:45 | Ecritte |  typy začínajícího psavce

Chci začít další kapitolu mé povídky, ale najednou se zastavím. Je ten příběh dost dobrý, dost silný? Pravopis mám mizerný, jelikož nedokážu myslet na dvě věci zároveň (dnes jsem se tosnažila alespoň trochu napravit). Proč by lidé měli číst zrovna mojí povídku? Je pravda, že statistiky ukazují nanejvýš tři čtenáře, který klikli na jednotlivé kapitoly a já jen můžu doufat, že i něco přečetli. V tomto článku chci řešit otázku, jestli i mladý, náctiletý člověk může psát kvalitně a jestli se vyplatí psát, i když čtenost a kvalita nejsou dostačující.


Psát může každý. Každý si může vzít bloček, propisku nebo sednout k textovému editoru a sesmolit pár stránek. Člověk je velmi pošetilá bytost a tak se mu jeho skromné dílko může zdát jako briliant mezi současnou literaturou. Musím se přiznat, že i já jsem s povídkou spokojena, ale nemohu ji přirovnávat k žádné knize či literatuře vydané v poslední době. To prostě nejde. Text začínajícího psavce je velice úskočný, nemastný, neslaný a postrádá nadhled.
Samozřejmě se vyskytují geniové, kteří v patnácti napíšou knihu a ta se prodává, i když to neni bestseller, je to stále prodávající se kniha. A tu vyvstává otázka, je mladý psavec dobrý psavec? V dnešní době se nedá říci, že kvalitní literatura je omezena autorovým věkem. Četla jsem mnohé knihy, které napsali dvacetiletí autoři a líbili se my víc, než knihy od starších a dalo by se říci i zkušenějších autorů.

Psaní je velice důležitá věc. Kdo pravidelně nepíše, ztrácí tuto schopnost. Každý může být dobrým spisovatelem, stačí mít vůly, poté se najde čas, chuť prostředek a v neposlední řadě alespoň špetku talentu. Psaní je 90% práce a dřina a 10% talent, pak jen záleží na vás, zda-li to bude ke čtení a pokuď ne, nedejte se a pište dál a ještě více, jelikož dobrý autor má za sebou alespoň 1000 stránek a několik let učení a praxe. Ty naše blogové kapitolovky jsou v něčem užitečné, pokuď vytrváme a budeme psá dál, i když to nikdo nečte, budeme se zlepšovat a s každým ťuknutím na klávesnici získáme větší a větší jistotu, fantazie nám přetvoří slova a věty v příběh a my budeme s úsměvem sledovat vzestup čtenářů.
Nikdo neříká, že se to stane v průběhu dní, týdnů, někdy ani ne měsíců, ale jednou se to stane, nebojte.

spousta lidí, co vydala knihu začínala v deseti, psali prvotinky, které nebyly publikovatelné a kde dnes jsou. Samozžejmě, jestli očekáváte, že zbouráte celosvětové žebříčky a vejdete do dějin a budete mít jméno vedle Shakespeara či Čapka. asi vás zklamu, jelikož dnes ve světě přehlceném informacemi, se jen těžko najde téma, které neni ohrané, na které napíšete co ještě nikdo nikdy a budete ten nejoriginálnější a přitom nejkomerčnější autor. Možná máte na svět jiný obrázek a zrovna chcete z plných plic říci něco k mým pesimistickým myšlenkám, budu vás muset zastavit. Kdo si myslí, že ohromí svět, většinou skončí ještě rychleji než začal. Nejdříve se snažte ohromit sami sebe a pak ostatní.

Jedna cenná rada na závěr, pokaď chcete slyšet pravdivou kritiku, nedávejte své výtvory přečíst svým kamarádům, nebo rodině, jelikož v jejich očích to bude úžasné dílo, stejně jako vy. Dejte to někomu, kdo je nezaujatý, učitelce na češtinu, publikujte to na nějakých literárních stránkách (tam s kritikou nešetří a to je jen dobře). Naučte se učit se a poučovat se ze svých chyb.

Přeji spoustu kreativních nápadů...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama