Začátek není lehký, ale konec za to stojí

12. července 2013 v 15:52 | Ecritte |  typy začínajícího psavce


KAždý, kdo začíná s příběhem moc dobře ví, jak se elán rychle vytrácí a múza je bytost velmi prchavá. Ano, je to pravda, musím s tím souhlasit. Nejhorší je začít. Jak v příběhu tak i v životě je první dojem, prvních pár řádků skutěčně důležitých, jelikož buď zaujmou čtenáře a tím pádem si knihu koupí, nebo článek dočtou až nakonec, ale když bude začátek rozpačitý a nemastný, neslaný knihu odloží a článek opustí.

Miluju knihkupectví, čirou náhodou moje ségra v jednom z nich pracuje. Vždy když si chci vybrat knížku, přečtu si zadní stranu, schrnutí a poté otevřu na první kapitolu a začtu se, pokaď kniha vipadá slibně, začátek mě oslovil, přečtu si knihu v polovině, jelikož mě jen tak nějaký autorský sloh nesedne a tak jsem v tu chvíli ten největší kritik.
Začátky jsou důležité. Pokuď při první schůzce uděláte chybu, ten druhý si o vás udělá okamžitě negativní obrázek. Taktéž je to i u knih či článků. Začátek je to nejtěžší, s ším se potkáte.
Možná že teď před monitorem kroutíte hlavou a už už chcete přepnout na jiný článek, ale já vás musím zastavit. Ano, může se vám zdát, že první stránky příběhu uběhly jak voda. Hned první den napíšete pořádný kus, ale druhý den už méně, za týden ani nevíte, že jste něco psali. A to je to. Psaní příběhu či knihy je běh na dlouhou trať.
Po pár metrech zjistíte, že vám síly rychle docházejí a za chvíli už jen jdete, po nějaké době to vzdáte.
To je špatně! Ano, jistě, málo času. To je to nejběžnější na co se já i vy vymlouváme, není čas! Ale je to omyl. Zkuste si takové malé cvičeníčko.
První den vstaňte a jen tak pět minut zírejte, nic nedělejte, vůbec nic nedělejte, jen seďte a jak se říká "zapejkejte" například do zdi. Druhý den 10 minut, třetí den patnáct minut, poté půl hodiny a další den hodinu.
Bude se vám to zdát jako věčnost a najednou zjistíte, že si tu hodinku poránu nebo večer najdete a napíšete například jednu A4 textu.

Někdo nemá s časem, s trpělivostí, s ovládnutím sama sebe problémy. Přez začátek se přehoupne a za pár měsíců (ano měsíců) dělá poslední tečku. Hotovo! Za ty týdny se vaše písařské schopnosti zdokonalý a konec je brilantní. To nastává doba, kdy byste si to měli znovu přečíst (obzvlášť začátek) a všimnete si spoustu "nedokonalostí", které vznikli tím, že jste nebyli rozepsaní, neměli jste ten grif. V tu dobu začíná pisálkovo peklo, to je, když s lupou podrobně probírá písmenko za písmenkem a přepisuje skoro vše, co mu padne pod ruku. Korekci textu a opravy vyjádřeních, metafor či opravy výroků doporučuji dělat až po napsání textu, jinak se nehnete z místa, jelikož budete stále opravovat jednu větu. To víte, člověk je velmi sobecká bytost a pořád s něčím nespokojená ;)

Všem přeji mnoho úspěchů s vaším psaním...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama