Důchodci

12. července 2013 v 22:04 | Ecritte |  přemýšlím
"Stáří je krutý", s mrazivou pravidelností nám připomíná táta. Snad má pravdu.
Není žádnou novinkou, že lidstvo stárne. Už dávno pominuly časy, kdy děti byly spíše finančním zvýhodněním. Dnes už je velmi nákladné založit rodinu. Skoro dá se říci, že je to luxusem. A proto nemá kdo obohacovat dnešní generaci. Slabé ročníky, školy se zavírají (školky jsou naštěstí zaplněny).
Ale nebudu tu povídat o mládeži. Zaměření tohoto článku je spíše na věkovou skupinu, kterou eskymáci posílají na kře na otevřené moře, aby v pokoji zhynuli...


Asi mnozí vás byli pobouřeni posledními slovy, ale nedivte se. Zrovna nedávno my upozornila na "dědka", který se proháněl na motorce, když jsem se podivila, že to spíš vipadalo na nějakého třiceti letého muže, ona se na mě nechápavě podívala a konstatovala, že toho myslela.
Pokuď je pro moji generaci třicet let stáří, tak tedy po padesátce jsou nejspíše lidé v rozkladu.
Dříve byly zkušenosti zárukou místa, dnes, když je vám padesát moc nabídek práce vám nepřijde, řekla by jsem skoro žádné. Zaměstnavatelé si představují nejlépe dvacetiletého vitálního člověka, který má maturitu a několik let praxe. Jak se žertem říká, dvacetiletý člověk s osmnácti lety školy a dvaceti lety praxe. Dnes se považují starší lidé jako nepoužitelní pro dnešní dobu.

Ale s důchodci to není taky žádný med. Doma se nudí a vymejšlí různý spestření pro ostatní jako malování každý rok, výměna oken či přestěhování obýváku pětkrát do roka.
S nudou přichází i rozmary a hlouposti. Takže když někdo nemůže už na nohy, tak je nejlepší, když si nosí v zimě brigety z kůlny přez zamrzlej dvorek, babička odmítala pomoc až spadla a něco si udělala s krční páteří. Ale mohlo se jí to říkat horem dolem. Dále ty jejich nemoci, každý týden je bolí něco jiného a jak o tom rádi rozpráví!
Když u nás byl na návštěvě ségry bývalý kluk a nebylo mu dobře, babička mu dala dva prášky, po kterých byl naprosto mimo a prospal tři dny.

Zdražují potraviny, léky, voda, plyn . . . věci, které se prostě musí koupit či používat. Zvláště léky. V ČR by jsem se vykašlala na nějaký strojní průmysl, zaměřila by jsem se na farmaceutii. Když nám babička vyjmenovává kolik léků musí užívat a to neni nic levného, povětšinou se jejich cena pohybuje v řádu stovek.
Důchody jsou nízké a tak není divu, že div vás ty důchodci neporazí, když jsou slevy a poperou se kvůli poslednímu zlevněnému kuřeti...

Dnes je těžká doba,
přeji vám krásný a poklidný důchod . . .

Další TT: Zakázané ovoce

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lapis lapis | Web | 13. července 2013 v 1:53 | Reagovat

A kedy boli tie dobre časy ? Pokiaľ si dobre pamätám tak nikdy. Vždy by sa dalo na niečo sťažovať. Možno ani tie dôchodky nie sú až tak malé. Sú krajiny kde žiaden dôchodok nie je a ľudia tam žijú bez nich... Tam napríklad stale žijú v multigeneracnych rodinách kde je normálne že o starých sa starajú ich deti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama